News & Events
Analitička hemija
- 21/06/2018
Istorijat
Užu naučnu oblast Analitička hemija čine nastavni predmeti u kojima se izučavaju teoretske osnove i aplikacija savremenih znanja iz oblasti hemijske i instrumentalne analize u cilju dobijanja podataka u hemijskoj dijagnostici, odnosno hemijskoj kontroli kvaliteta sirovina, međuproizvoda i gotovih proizvoda hemijske, prehrambene i farmaceutske industrije, te monitoringu i zaštiti okoliša. Dodatni naglasak je stavljen na praćenje sinteze i analizu gotovih proizvoda u istraživačkim sintetskim postupcima novih materijala. Uvažavajući sve zahtjeve savremenog studija u pogledu najnovijih teoretskih i praktičnih saznanja obezbjeđena je horizontalna i vertikalna harmonizacija u edukacijskom i laboratorijskom pogledu sa srodnim fakultetima. Kadrovski i laboratorijski potencijali u edukacijskom i istraživačkom radu zauzimaju najvažnije mjesto u egzistiranju i razvoju ove uže naučne oblasti.
Uža naučna oblast Analitička hemija utemeljena je putem nastavnog predmeta Analitička hemija, pri uspostavljanju studija hemijske tehnologije, da bi sa zahtjevima stasajuće hemijske industrije u okruženju, prerasla u Katedru za Analitičku hemiju na kojoj se izučavalo nekoliko predmeta vezanih za klasične metode hemijske analize, savremene instrumentalne metode i metode koje čine složen sistem analize i obrade podataka u kontroli kvaliteta proizvoda i okoliša.
Danas, ova oblast, kao jedna od temeljnih oblasti fundamentalne i aplikativne nauke iz područja Prirodnih nauka, čini značajan dio edukacijskog procesa na Tehnološkom, Prirodno-matematičkom i Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Tuzli u sva tri ciklusa studija (dodiplomskom, postdiplomskom i doktorskom). Kontinuirani razvoj i unapređenje edukacijskog procesa prati i kontinuirani razvoj i unapređenje naučno-istraživačkog rada, čiji rezultati se ogledaju u zadovoljenju kako standarda u edukaciji studenata, tako i u stručnom napredovanju zaposlenih.
Korištenjem inovacijono-edukacijskih tehnologija i savremenih metoda istraživanja u skladu sa zahtjevima tržišta i potrebama savremenog poslovanja, uz dobru organizacijsku praksu, ova uža naučna oblast izrasla je u prepoznatljivu po svom naučnoistraživačkom, stručnom i nastavnom radu kako u okruženju tako i šire. To je omogućilo osiguranje mobilnosti naših nastavnika i saradnika, odnosno njihov boravak i rad na univerzitetima i istraživačkim institutima u zemlji. Također smo obezbijedili uslove za boravak i rad studentima, profesorima i saradnicima sa nekih Univerziteta zemalja EU. U proteklom peridu ostvarena je saradnja sa:
- Cranfield University u Londonu (Velika Britanija), 2002;
- Universitat de Lleida u Lleidi (Katalonija, Španjolska), 2000;
- Univerzidade Catolica Portuguesa u Portu (Portugalija), 2001;
- Technische Universitat u Gracu (Austrija), 1998;
- Universitat u Klagenfurtu (Austrija), 1999;
- Philipps Universitat u Marburgu (Njemačka), 1999;
- Univerzitet u Mariboru (R Slovenija), 2012.
Dugoročna vizija razvoja uže naučne oblasti Analitička hemija, temeljena na stečenom iskustvu i sticanju znanja iz ove oblasti u cilju postizanja odgovarajućih društvenoekonomskih ciljeva, obuhvata definiranje svih aspekata implementacije modernog obrazovanja kompatibilnog sa relevantnim fakultetima zemalja EU, te razvoj savremenih metoda analize sa njihovom aplikacijom u rješavanju istraživačkih i praktičnih problema kako u industriji i hemijskoj kontroli kvaliteta tako i monitoringu okoliša. Ostvarivanje ove vizije namede studioznan pristup: u realizaciji inoviranja nastavnih planova i programa; stvaranju uslova za kontinuirano obrazovanje i naučno-istraživački timski rad posvećen naučnom napredovanju kadrova; održavanje i unapređenje do sada postignutog stepena međuuniverzitetske saradnje u zemlji i inostranstvu putem participacije u edukaciji i naučno-istraživačkim projektima te podsticanju i povedanju stepena unutaruniverzitetske i unutarfakultetske saradnje na unapređenju kurikuluma za sticanje diploma svih stepena studija i sa posebnim naglaskom na razvoj novih studijskih profila koji de omoguditi educiranje kadrova prema savremenim zahtjevima tržišta.
Oni koji nisu više na užoj naučnoj oblasti Analitička hemija, a dali su svoj značajan doprinos njenom razvoju su nastavnici: prof.dr.sc. Branko Popović, prof. dr.sc. Zlata Pavlović-Šilek, prof.dr.sc. Veljko Bakočević, prof.dr.sc. Radmila Savić; asistenti i spoljni saradnici mr.sc. Dragoljub Đorđević, mr.sc. Mihajlo Stefanović, Merdžana Fišća dipl.inž. tehnol., Milkica Rakonjac dipl.inž. tehnol., Vesna Stanojević dipl.inž.tehnol., mr.sc. Dragica Demalović, mr.sc. Miladin Gligorić, mr.sc. Amira Cipurković, mr.sc. Snježana Marić, Amra Latifagić dipl.inž tehnol., Željka Raos-Petković dipl.inž.tehnol., Vera Urošević-Čekić dipl.inž.tehnol., kao mnogi koji su povremeno sudjelovali u edukacijskom procesu, te tehničari-laboranti: Slavica Beštić, Stjepan Kovačević, Milica Serafjanović, Suada Hamzić, Tifa Bakalović i Hidajeta Muhedinović.
Izabrani nastavnici na UNO Analitička hemija pri Tehnološkom fakultetu danas su:
- Dr.sc. Ranka Kubiček, profesor emeritus
- Dr.sc. Mirsad Salkić, redovni profesor
- Dr.sc. Amra Selimović, docent
- Dr.sc. Milena Ivanović, viši asistent
- Selmina Hodžić, viši asistent
- Edita Bjelić, viši asistent
- Halid Junuzović, asistent
- Esma Srabović, laborant.
Rezultati istraživanja, prezentirani u doktorskim disertacijama, magistarskim radovima i naučno-istraživačkim projektima, na najbolji način ilustruju dostignuti stepen istraživanja u ovim oblastima. Stečena iskustva i saznanja su publicirana na naučnim skupovima i naučnim i stručnim časopisima, kao i brojnim stručnim knjigama i laboratorijskim praktikumima. Svake školske godine studenti urade i odbrane desetak diplomskih radova, a do sada je odbranjeno je dvadeset magistarskih radova i deset doktorskih disertacija. Broj urađenih naučnih i stručnih projekata je oko stotinu.
Objavljeni univerzitetski udžbenici:
- R. Kubiček, J. Budimir, S. Marić, Osnove spektrometrijskih metoda, Tuzla, 2004.
- M. Salkić, H. Pašalić, Analiza hrane, Tuzla, 2013.
- H. Pašalić, Instrumentalne metode – opći principi, Tuzla, 2013.
- M. Salkić, H. Pašalić, Obrada analitičkih podataka, Tuzla, 2014.
- M. Suljkanović, A. Selimović, Analitička hemija: teoretski principi i eksperimentalni zadaci, Tuzla, 2017.