News & Events
Inženjerstvo zaštite okoline
- 21/06/2018
Istorijat
Odsjek zaštite na radu i životne okoline osnovan je akademske 1973./74. godine. U skladu s društvenim potrebama u poslijeratnom periodu, u akademskoj 1996./97. godini Odsjek zaštite na radu i životne okoline prelazi u Odsjek zaštite okoline. Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite okoline predstavlja baznu oblast na Odsjeku zaštite okoline.
Naučno-nastavni kadar čine:
- Dr.sc. Vahida Selimbašić, redovni profesor
- Dr.sc. Franc Andrejaš, vanredni profesor
- Dr.sc. Abdel Đozić, vanredni profesor
- Dr.sc. Vedran Stuhli, docent
- Mirnesa Zohorović, viši asistent
- Jelena Bršadinac, asistent
- Mirza Selimbašić, asistent
- Ljilja Bojanović, viši laborant.
Svoj doprinos stručnom i naučnom razvoju odsjeka Zaštite okoline dali su i nastavnici i saradnici: prof.dr.sc. Mahmud Ahmetbašić, prof.dr.sc. Jovan Đuković, prof.dr.sc. Hajrudin Simičić (ekspert za vode pri UNESCO), prof.dr.sc. Sabit Begić, prof.dr.sc. Ivica Ivanović, doc.dr.sc. Mihajlo Popović, Dr.sc. Adisa Azapagić, red.prof., mr.sc. Dragan Pelemiš, asistent i mr.sc. Omer Fejzić, viši asistent. Takođe, svoj doprinos dale su i laborantice koje su radile na ovoj užoj naučnoj oblasti Hidajeta Muhedinović i Asmira Čanić. Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite okoline unapređuje i promovira znanje i učenje, motivira kreativnost i podržava želju za usavršavanjem i sticanjem novih znanja, a sve u cilju kontinuiranog unapređivanja kvaliteta obrazovanja kroz naučno-istraživačku i istraživačko-razvojnu djelatnost.
Nastavnici grupe za Inženjerstvo zaštite okoline realiziraju nastavu iz svih predmeta koji se prema važećim nastavnim planovima i programima slušaju na Tehnološkom fakultetu. U okviru uže naučne oblasti se nalazi referentni Laboratorij za analizu otpadnih voda kao i Laboratorij za zaštitu okoline. Svi članovi uže naučne oblasti Inženjerstvo zaštite okoline nastoje da svojim istraživačkim i obrazovnim aktivnostima, programima i koncepcijom dalje afirmiraju Odsjek zaštite okoline, te da ga učine prepoznatljivom po svom djelovanju u okviru Tehnološkog fakulteta, Univerziteta u Tuzli, pa i šire.
Naučno-istraživački rad je usmjeren prema: kvalifikaciji i kvantifikaciji krutog otpada kao sekundarne sirovine, tehničko-tehnološkim aspektima energetske valorizacije biomase, idejnim rješenjima za izgradnju novih i modifikaciju postojedih postrojenja za prečišdavanje otpadnih gasova i otpadnih voda naselja i industrije, iznalaženju upotrebne vrijednosti sekundarnih sirovina iz komunalnog i industrijskog otpada, te idejnim rješenjima za njihovu ponovnu upotrebu, recikliranje ili energetsku valorizaciju, monitoringu teških metala u vodi, zraku i zemljištu, uslugama tipa naučnog i stručnog mišljenja (ekspertize, recenzije, vještačenja, revizije itd.) iz oblasti okoliša, procjene uticaja na okoliš novih i postojedih industrijskih pogona i slično, utvrđivanju uzroka i posljedica zagađenja vode, zraka i tla, utvrđivanju mjera u cilju sprečavanja zagađenja zraka vode i tla, i dr.
Objavljeni univerzitetski udžebnici
- V. Selimbašić, N. Đonlagić, J.A. Montero, M.A.C. Marquez, Uticaj poljoprivrede i proizvodnje hrane na okoliš – Ekološki standardi EU “, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli, 2004.
- V. Selimbašić, A. Đozić, Osnove ekologije i zaštite okoline. OFF-SET Tuzla, 2012.
- V. Selimbašić, V. Stuhli, Procesi obrade otpadnih voda sa zakonskom regulativom, OFF-SET Tuzla, 2012.
4. V. Selimbašić, A. Cipurković, A. Crnkić, Hemija i zaštita okoline, OFF-SET Tuzla, 2014. - M. Đonlagić, N. Đonlagić, J. Sadadinović, F. Andrejaš, Alternativni izvori energije – Biomasa, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, 2004.
- M. Burgić, G. Avdić, F. Andrejaš, Ravnotežni dijagrami rastvorljivosti u tehnologiji neorganskih soli, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, 2011.
- J. Smajlović, F. Numanović, V. Selimbašić, Mikroorganizmi u obradi otpadnih voda, Tuzla, 2016.