News & Events
Fizikalna hemija i elektrohemija
- 21/06/2018
Istorijat
Katedra za Fizikalnu hemiju i elektrohemiju je jedna od najstarijih na Tehnološkom fakultetu i veliku zahvalnost duguje njenom osnivaču prof.dr.sc. Tihomilu Markoviću red.profesoru, dekanu fakulteta, prvom rektoru Univerziteta u Tuzli, ekspertu UNESCO-a i počasnom profesoru Univerziteta IPN u Meksiku, koji dolazi na fakultet akademske 1961/62. godine i tada je ustvari formirana Katedra za Fizikalnu hemiju i elektrohemiju. Te godine, započinje se sa stvaranjem vlastitog naučno-nastavnog kadra u okviru područja fizikalne hemije i elektrohemije pokretanjem prvog postdiplomskog studija u BiH 1964. godine iz oblasti Teoretske i primijenjene elektrohemije. Već 1966. godine uža naučna oblast Fizikalna hemija i elektrohemija ima i svoje prve magistre iz prve generacije upisanih studenata. Magistarski radovi su iz oblasti termodinamike sistema metal-otopina, te korozije i zaštite metala. Potom je urađeno i nekoliko doktorskih disertacija. Posebno treba izdvojiti dvije doktorske disertacije iz 1969. i 1970. godine „Termodinamska kinetika bestrujnog izlučivanja metala“ i „Identifikacija produkata korozije željeza u različitim elektrolitima“, iz razloga što su ovi doktoranti kasnije, cjelokupan svoj radni vijek proveli radeći na užoj naučnoj oblasti Fizikalna hemija i elektrohemija Tehnološkog fakulteta u Tuzli, a značaj njihovog naučnog i pedagoškog rada sa mlađim kadrovima ogleda se u daljem kadrovskom jačanju Katedre za fizikalnu hemiju i elektrohemiju.
To su godine intenzivne aktivnosti članova ove grupe u svim vidovima djelatnosti u nastavi, naučno-istraživačkom i stručnom radu, saradnji sa privredom, međunarodnoj saradnji. Tokom čitavog perioda permanentno je osavremenjivan sadržaj predavanja, u skladu sa razvojem svih oblasti fizikalne hemije, elektrohemije, korozije i zaštite materijala, koje su obuhvaćene u nastavi, kao i sadržaji ostalih aktivnosti članova uže naučne oblasti.
Pored prof.dr.sc. Tihomila Markovića do sada su svoj doprinos stručnom i naučnom razvoju dali: prof.dr.sc. Nihada Latifagić, profesor emeritus, prof.dr.sc. Mahmud Ahmedbašić, prof.dr.sc. Ranko Babić, prof.dr.sc. Nusreta Đonlagić, prof.dr.sc. Šuhreta Bahtijarević-Omerović, viši asistent mr.sc. Emina Jahić i laborantica Emina Šečerbegović.
Danas na Katedri za Fizikalnu hemiju i elektrohemiju rade prof.dr.sc. Sead Ćatić, prof.dr.sc. Amra Odobašić, prof.dr.sc. Husejin Keran, dr.sc. Amra Bratovčić,vanr.prof.,dr.sc. Indira Šestan, docent, viši asistent Melisa Ahmetović, laborantica Asmira Ćanić. Svoj doprinos radu i razvoju takođe daju viši asistent Ema Obralić i stručnjak iz prakse dr.sc. Adem Dautbašić.
Uža naučna oblast Fizikalna hemija i elektrohemija danas predstavlja baznu oblast za sve studijske programe koji se realiziraju na Tehnološkom fakultetu. U proteklom periodu uža naučna oblast je davala i daje značajnu pomoć u nastavi drugim fakultetima, Farmaceutskom i Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Tuzli. U okviru uže naučne oblasti nalaze se Laboratorij za Fizikalnu hemiju, Laboratorij za koroziju i zaštitu materijala, Laboratorij za elektrohemijska ispitivanja i Laboratorij za kinetička ispitivanja. U naučnom radu, članovi ove grupe su njegovali, ali i razvijali određene oblasti fizičke hemije, elektrohemije, korozije i zaštite materijala. Posebno treba izdvojiti ostvarene rezultate u ispitivanjima voda i tla na sadržaj teških metala te praćenju kinetike reakcija u vodenim sistemima, zatim u ispitivanjima elektrohemijske depozicije oksidnih anoda, ispitivanju korozije i zaštite materijala, metalnih prevlaka. U skorije vrijeme istraživanja su krenula u pravcu ispitivanja fotokatalitičke aktivnosti fero porfirana i foto-sinteze i karakterizacije fotokatalizatora na bazi WO oksida, kao i ispitivanjima primjene ekoinhibitora korozije i bioadsorbenasa za uklanjanje teških metala iz otpadnih voda.
Laboratorije su dobro opremljene za izvođenje eksperimentalnih vježbi, ali i za naučno-istraživački rad. Tokom razvoja nabavljana je oprema koja pruža široke mogućnosti za elektrohemijska ispitivanja korozije i zaštite materijala, ali i ispitivanja vezana za analizu voda i tla na teške metale. Tako su nabavljeni Galvanostat/potenciostat, Spekrofotometar Lambda 25, Spektrofotometar Lambda 45 sa mogučnošću praćenja kintetike reakcija, plameni fotometar za analizu tla,mjerač aktiviteta vode u različitim uzorcima.Kao rezultat rada na ovim aparatima odbranjeno je više doktorskih disertacija, magistarskih i diplomskih radova i to ne samo kadra sa ove Uže naučne oblasti nego i šire (sa Univerziteta u Zenici, Univerziteta u Sarajevu, Univerziteta u Bihaću).
Užu naučnu oblast „Fizikalna hemija i elektrohemija“ danas čine:
- Dr.sc. Nihada Latifagić, profesor emeritus
- Dr.sc. Amra Odobašić, redovni profesor
- Dr.sc. Sead Ćatić, redovni profesor
- Dr.sc. Husejin Keran, redovni profesor
- Dr.sc. Amra Bratovčić, vanredni profesor
- Dr.sc. Indira Šestan, docent
- Ema Obralić, viši asistent
- Melisa Ahmetović, viši asistent
- Edina Kurtić, asistent
- Almedin Mujanović, asistent
- Asmira Čanić, laborant.
Nakon dužeg perioda aktivirana je i izdavačka djelatnost. Objavljeno je više knjiga, udžbenika, monografija, kao i poglavlja u međunardonim izdanjima (knjigama-monografijama):
- Knjiga/Book 2 Održive tehnologije u prehrambenoj industriji/Sustainable technologies in Food industry, TEMPUS;
- Environmental monitoring, Part 2, Biological Monitoring/Ecotoxicology, Chapter 7, „Determination of fluoride and Chloride Contents in Drinking Water by Ion Selective Electrode“, Amra Bratovčić, Amra Odobašić, InTech (2011);
- Water Quality, Part 2, Water Quality Monitoring Studies, Chaper 19, „Determination and Speciation of Trace Heavy Metals in Natural Water by DPASV“, Amra Odobašić, Intech (2012).
- Ingredients Extraction by Physicochemical Methods in Food Handbook of Food Bioengineering, Volume 4, Chapter 6 „The Extraction of Heavy Metals From Vegetable Samples“ Amra Odobasic, Indira Sestan, Amra Bratovcic, Elsevier (2017)
U okviru fizikalne hemije i elektrohemije organizuje se nastava iz svih predmeta koji se prema važećim nastavnim planovima i programima slušaju na Tehnološkom i Farmaceutskom fakultetu, a pripadaju užoj naučnoj oblasti fizikalna hemija i elektrohemija. Trenutno su to predmeti:
- Fizikalna hemija
- Kinetika i mehanizmi fizikalno-hemijskih procesa
- Koloidna hemija
- Membranski procesi
- Konstrukcioni materijali za procesnu opremu i zaštita
- Konstrukcioni materijali, korozija i zaštita
- Fizikalna svojstva hrane
- Fizikalna farmacija
- Primjena termičkih metoda u farmaciji
- Fizikalna hemija i reologija polimera
- Elektrohemijsko inženjerstvo
- Ambalažni materijali
- Elektrohemijski procesi i proizvodi
- Elektrohemija
- Primijenjena elektrohemija
- Korozija i zaštita metalnih materijala
- Metalne prevlake
- Kataliza i katalizatori
Članovi uže naučne oblasti publikovali su veliki broj naučnih i stručnih radova u časopisima međunarodnog značaja i domaćim časopisima, a saopštavali su rezultate svog rada na brojnim međunarodnim i domaćim naučnim skupovima.
Objavljeni univerzitetski udžebnici:
- A. Odobašić, S. Ćatić, A. Bratovčić, I. Šestan, “Eksperimentalna elektrohemija“, PrintCom Tuzla, 2009.
- A. Odobašić, S. Ćatić, H. Keran, A. Bratovčić, I. Šestan, “Zbirka zadataka iz Fizikalne hemije i elektrohemije“, OFF-SET Tuzla, 2013.
- A. Odobašić, S. Ćatić, A. Bratovčić, I. Šestan, H. Keran, “Eksperimentalna fizikalna hemija sa teoretskim osnovama“, I izdanje OFFSET Tuzla, 2014.
- A. Odobašić, S. Ćatić, A. Bratovčić, I. Šestan, H. Keran, “Eksperimentalna fizikalna hemija sa teoretskim osnovama“, II izdanje, InScan Tuzla, 2016.
- A.Odobašić „ Fizikalna hemija“ InScan,Tuzla, 2016.