News & Events
Hemijska tehnologija
- 21/06/2018
Istorijat
Uža naučna oblast Hemijska tehnologija, predstavlja jednu od ukupno deset užih naučnih oblasti koje predstavljaju naučne i nastavne cjeline u okviru Tehnološkog fakulteta u Tuzli. Značajan naučni i stručni doprinos razvoju ranije Katedre za hemijsku tehnologiju, a sada uže naučne oblasti, u periodu od osnivanja Tehnološkog fakulteta pa do danas, dali su: prof. Leopold Fridman, prof.dr.sc. Stjepan Ivić, prof.dr.sc. Ante Raos, prof.dr.sc. Zdenka Dušek, prof.dr.sc. Slobodan Arsić, prof.dr.sc. Ivan Javni, te viši asistenti mr.sc. Bahrudin Hadžihalilović i mr.sc. Mile Nišević.
Naučno-nastavni i naučno-istraživački rad na UNO Hemijska tehnologija, danas realiziraju dva nastavnika i jedan saradnik:
- Dr.sc. Zoran Iličković, redovni profesor
- Dr.sc. Sabina Begić, vanredni profesor
- Samir Kahvedžić, asistent
- Biljana Pejić, viši laborant
Zaposlenici i saradnici koji su izabrani na užu naučnu oblast „Hemijska tehnologija“ su u proteklom periodu neprekidno radili na osavremenjivanju nastave u skladu sa razvojem svih oblasti hemijske tehnologije; organske, anorganske dok je u posljednje vrijeme u skladu sa trendovima koji vladaju u svijetu, izvršen pomak prema oblasti industrijske biotehnologije odnosno procesima iskorištavanja biogenih resursa. Nastavnici i saradnici sa ove UNO su u proteklom periodu izdali značajan broj udžbenika i praktikuma kao i drugog pomodnog materijala za potrebe studenata, te svih onih kojima su potrebne stručne informacije iz oblasti Hemijske tehnologije (inženjeri, učenici srednjih škola, zaposlenici u fabrikama hemijske-procesne industrije). Nastavna djelatnost UNO odvijala se kroz nastavu na velikom broju predmeta (kroz višestruke izmjene nastavnih planova i programa TF-a) na svim razinama studija iz područja Hemijsko-tehnoloških procesa, polimera i inženjerstva materijala.
Na dodiplomskom studiju (novi nastavni plan) nastavnici i saradnici sa UNO Hemijska tehnologija izvode nastavu na 25 predmeta za studente tri odsjeka:
- Hemijsko inženjerstvo i tehnologije sa usmjerenjima:
- Prehrambena tehnologija
- Inženjerstvo zaštite okoline
Naučno-istraživački rad na UNO pokriva sljedeće oblasti:
- Istraživanja vezana za proizvodnju i analizu biogoriva (biodizel, bioplin) iz različitih sirovina,
- Procesi proizvodnje i prerade polimernih materijala
- Postupci recikliranja polimernih materijala (PUR, PET, itd.),
- Istraživanje novih postupaka primjene glicerola- nus proizvoda proizvodnje biodizela
- Istraživanje mogudnosti primjene otpadnih tokova iz pogona hemijske i prehrambene industrije kao što je npr. primjena otpadnog taloga taložnice bijelo more fabrike SisecamSoda Lukavac za različite namjene,
- Istraživanje primjene različitih otpadnih tokova za proces odsumporavanja uglja.
- Analiza nafte i derivata; goriva, mineralna ulja, hidraulični fluidi
- Zbrinjavanje otpadnih ulja i zauljene ambalaže na području TK
- Izvođenje ekstrakcije ljekovitog bilja na poluindustrijskom postrojenju (Vr = 50 L),
- Imedijatna analiza uglja,
- Proizvodnja i analiza jakih alkoholnih pića,
- Procesi pripreme vode za industriju
- Analiza masti i ulja, te
- Rješavanje drugih problema koji se pojavljuju u procesima hemijske industrije.
Nastavnici i saradnici sa ove UNO imaju veoma dobru suradnju sa privrednim subjektima iz okruženja koji djeluju u oblasti hemijske i srodnih industrija te su bili inicijatori potpisivanja više ugovora o suradnji sa značajnim privrednim subjektima koji su polučili zajedničku realizaciju određenih projekata. Od privrednih subjekata sa kojima članovi ove UNO imaju značajniju suradnju treba pomenuti: SISECAM-SODA Lukavac, Solana – Tuzla, Pivara – Tuzla, Zaharex – Srebrenik, Global-ISPAT Koksna industrija Lukavac, Termoelektrana Tuzla, Vodar–G. Rahić.
Nastavnici sa UNO Hemijska tehnologija su održali veći broj pozvanih predavanja, te brojna saopštenja na naučnim i stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu. Treba istaći vrlo aktivno sudjelovanje zaposlenika UNO u nizu naučnih i stručnih projekata, tehnološkim projektima, izradi elaborata, studija, stručnih ekspertiza i analiza za potrebe privrede Tuzlanskog Kantona a i šire, te raznih sudskih vještačenja. Zaposlenici ove UNO su članovi uglednih međunarodnih i domaćih asocijacija, uredništava časopisa te recenzenti naučnih i stručnih publikacija i projekata.
Objavljeni udžbenici:
- J. Sadadinović, Organska tehnologija, knjiga 1 – hemijska industrija, Tehnološki fakultet, Tuzla, 1999.
- J. Sadadinović, Organska tehnologija, knjiga 2 – prehrambena industrija, Tehnološki fakultet, Tuzla, 1999.
- J. Sadadinović, Organska tehnologija, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli, 2008.
- M. Burgić, Natrijv karbonat I – Osnovi tehnologije, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli,2013.
- M. Burgić, Tehnologija neorganskih hemijskih proizvoda, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli, 2013.
- M. Burgić, F.Andrejaš, G.Avdić, Ravnotežni dijagrami rastvorljivosti u tehnologiji mineralnih soli, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli, 2013.
- M. Burgić, Praktikum tehnoloških procesa neorganske industrije, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli, 2013.
- Z. Iličković, J. Sadadinović, Praktikum za laboratorijske vježbe iz organske tehnologije, Univerzitet u Tuzli, Tehnološki fakultet, 2004.
- Z. Iličković, Biogoriva, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Tuzli, 2012.
- Z. Iličković, Z. Ademović, J. Suljagić, Polimeri i polimerizacijski procesi, Tuzla, 2017.