News & Events
Misija, vizija i ciljevi
- 21/06/2018
Misija
Tehnološki fakultet kao nastavno-naučna, naučno-istraživačka i stručna institucija sa kompetentnim nastavnicima i izvrsnim studentima sistemski razvija široko prepoznate vrijednosti u području obrazovanja, istraživanja i saradnje. Njegovanje kreativnosti i izvrsnosti u provedbi obrazovnih, istraživačkih, stručnih i međunarodnih aktivnosti utemeljeno je na etičkim načelima i akademskoj slobodi.
Kroz osiguranje fleksibilnosti studija prema evropskim okvirima, promoviranje multidisciplinarnosti i kontinuirani razvoj naučno-istraživačkog rada, uzimajući u obzir opšte potrebe zajednice,
Tehnološki fakultet obrazuje stručnjake iz oblasti prirodnih, tehničkih i biotehničkih nauka, koji su sposobni da budu lideri u razvoju privrede.
Vizija
Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli će biti elitna visokoškolska ustanova integrirana i konkurentna u okviru evropskog visokoobrazovnog i istraživačkog prostora atraktivna za motivirane studente, kreativne naučne istraživače i nastavnike.
Završeni studenti Tehnološki fakultet predstavljat će široko obrazovan kadar kompetentan za efikasno rješavanje problema iz područja svog djelovanja, a fakultet pokretač privrede u zemlji, prepoznate istraživačke izvrsnosti i prenosa znanja u području tehnologije, biotehnologije, inženjerstva i održivog razvoja kroz provedbu politike kvaliteta.
Ciljevi
Obrazovni ciljevi
Osnovni obrazovni ciljevi: stvaranje, očuvanje i transfer naučnih znanja; transformacija fundamentalnih znanja u primijenjene inovacije; uvođenje inovacionih edukacijskih programa i tehnologija u obrazovnu djelatnost; monitoring tržišta obrazovnih usluga i tržišta rada; aktivan rad na pozivu studenata i nastavnog osoblja sa drugih fakulteta na Tehnološki fakultet po osnovnim i dopunskim edukacijskim programima. Strategija Fakulteta u oblasti obrazovanja podrazumijeva utvrđivanje/traženje optimalnog odnosa evropskih vrijednosti u obrazovanju i domaće tradicije u obrazovanju diplomiranih inženjera. To podrazumijeva realizaciju principa Bolonjskedeklaracije, uvođenje kompetentnog pristupa u obrazovnu djelatnost, atestaciju Fakulteta po odgovarajućem međunarodnom standardu kvaliteta ISO 9001:2000, očuvanje i razvoj pedagoške škole Fakulteta.
Naučni ciljevi
Ostvarenje/osvajanje značajnih rezultata u procesu fundamentalnih i primijenjenih istraživanja iz aktuelnih problematika:
- opšti problemi hemijskog inženjerstva, ekološkog inženjerstva, prehrambene tehnologije i zaštite okoline,
- analiza termodinamske savršenosti, procesi i aparati, optimizacija, principi razvoja procesnih struktura hemijsko-tehnoloških sistema,
- razvijen naučno-istraživački rad iz oblasti prehrambenih tehnologija za koje region ima izražene konkurentske prednosti kao što su: prerada voća i povrća, organska proizvodnja hrane, prerada ljekovitog, aromatičnog i začinskog bilja, proizvodnja tipičnih proizvoda sa zaštićenim geografskim porijeklom i drugih,
- uspostavljen sistem pomoćnih procesa u naučno-istraživačkom radu koje doprinose razvoju tehnologija kao što su: razvoj biotehnologija, mikrobiologije hrane te mikrobioloških i hemijskih analiza hrane,
- razvijen transver znanja iz oblasti prehrambnih tehnologija preko uspostavljenog Instituta za hranu, prehranu i osiguranje kvaliteta (ili preko centra za transver tehnologija CTT)
Objekti profesionalne djelatnosti su: procesi i aparati hemijske, petrohemijske i biotehnološke proizvodnje, tehnološke šeme i postrojenja, sistemi regulacije, projektovanja i automatiziranog eksperimenta, postrojenja prečišćavanja otpadnih voda i gasnih efluenata, postrojenja prerade otpadnih materijala, utilizacija termoenergetskih tokova, sekundarnih materijala itd. Edukacija specijalista podrazumijeva osvajanje teorije i prakse slijedećih zadataka:
a) Proizvodno-tehnološka djelatnost:
- Organizacija i realizacija ulazne kontrole materijala, sirovine sa pozicija mogućnosti racionalnog korištenja energetskih i sirovinskih resursa,
- ocjena sastava i svojstava međuprodukata u cilju razvoja novih tehnoloških procesa koji obezbjeđuju njihovo najpotpunije korištenje,
- analiza puteva usavršavanja i modernizacije tehnološke opreme sa mogućnošću njene zamjene za obezbjeđivanje racionalnog korištenja energetskih i materijalnih resursa na račun unutrašnjih rezervi i povećanja energetskog koeficijenta korisnog dejstva kako pojedinih podsistema tako i cjelokupnih sistema.
b) Projektno-konstruktorska djelatnost:
- Projektovanje novih tehnoloških šema, utvrđivanje tehnoloških parametara, proračun i izbor opreme,
- izrada projektne dokumentacije koja obezbjeđuje efikasna projektna rješenja,
- analiza i ocjena alternativnih varijanti tehnoloških šema i pojedinih tehnoloških čvorova na osnovu korištenja metoda matematičkog modeliranja i primjene savremene računske tehnike.
c) Naučno-istraživačka djelatnost:
- Planiranje i provođenje naučnih istraživanja u oblasti racionalnog korištenja i uštede u energetskim i materijalnim resursima hemijsko-tehnoloških procesa,
- modeliranje i optimizacija proizvodnih sistema i tehnoloških šema,
- izvođenje eksperimentalnih istraživanja pri uvođenju novostvorene opreme,
- analiza naučno-tehničke literature i izvođenje patentnih pretraga.
d) Naučno-istraživačka djelatnost:
- Organizacija rada kolektiva u uslovima eksploatacije procesa,
- izvođenje tehničke kontrole,
- izvođenje tehno-ekonomske analize proizvodnje.
Tržišni ciljevi
Ostvarenje nivoa kvaliteta u realizaciji osnovnih i dopunskih edukacijskih programa koji će obezbijediti liderstvo na tržištu obrazovnih usluga u segmentu hemijskog inženjerstva, ekološkog inženjerstva, prehrambene tehnologije i zaštite okoline , uz aktivnu realizaciju mjera usmjerenih na održanje i stvaranje novih konkurentskih prednosti Fakulteta u cjelini.
Finansijski ciljevi
Aktivno istraživanje vanbudžetskih izvora finansiranja na račun: realizacija plaćenih obrazovnih i konsalting usluga; izvođenje istraživanja po narudžbi preduzeća; učešće na konkursima grantova, federalnim i kantonalnim programima razvoja, obrazovanja i nauke. Prioriteni zadaci vezani su za obezbjeđenje visokog nivoa nagrada i tehničke podrške djelatnicima Fakulteta; izgradnja kod studenata, diplomanata, osjećaja predanosti Fakultetu, izgradnja modela “diplomant na prestižnoj katedri – uspješna karijera – izvor donatorskih sredstava za fakultet”. Finansijska strategija Fakulteta podrazumijeva diverzifikaciju izvora finansiranja i privlačenje ciljnih i donatorskih sredstava privrednih subjekata za realizaciju obrazovnih i naučno-istraživačkih projekata.
Informacioni/imidž ciljevi
Učvršćivanju pozitivnog imiđža Fakulteta na regionalnom i opštem bosansko-hercegovačkom prostoru; očuvanje tradicije Fakulteta u njegovoj pedesetogodišnjoj istoriji; podržavanje visokog statusa inženjerske profesije. Informaciona strategija Fakulteta podrazumijeva: izdavanje uđžbenika, monografija, publikacija radova nastavnika i saradnika u referentnim naučnim časopisima, širenje obima i strukture informacija o svim segmentima djelatnosti Fakulteta na sajtu Interneta, afirmacija pozitivnih događaja iz djelatnosti Fakulteta u regionalnim novinama i žurnalima, širenje uticaja Fakulteta preko svojih diplomanada.
Strateški ciljevi Fakulteta ostvaruju se kroz formiranje i realizaciju jednogodišnjeg Plana rada koji je transparentan na oficijelnom sajtu Univerziteta. Plan rada Fakulteta usvaja se na Naučno-nastavnom vijeću Fakulteta.
Osnovni ciljevi kvaliteta u radu Tehnološkog fakulteta u Tuzli ogledaju se u sljedećem:
- služiti građanima kroz nastavu, istraživanje i pružanje drugih intelektualnih usluga,
- podizati kvalitet naučnih i stručnih dostignuća nastavnika i saradnika,
- podizati kvalitet studija, uvjete studiranja, i interes za studij,
- pomagati studentima kako bi ostvarili svoje optimalne potencijale,
- privući, uposliti, razvijati i zadržati kvalitetno nastavno i drugo osoblje,
- kontinuirano stvarati uvjete za usavršavanje i napredovanje nastavnog kadra u svakom pogledu,
- proširiti kapacitete i inovirati nastavne planove i programe u skladu sa zahtjevima subjekata u okruženju Fakulteta,
- osigurati materijalno-tehničke preduvjete i resurse,
- obogatiti nastavne, bibliotečke, laboratorijske, informatičke i druge kapacitete Fakulteta,
- proširiti obim saradnje sa okruženjem (prije svega privredom) putem poboljšanja kvaliteta studenata, nastave, istraživanja i usluga,
- povećati obim saradnje sa domaćim i inostranim obrazovnim i naučno-istraživačkim institucijama na svim poljima, u cilju uklapanja u svjetske tokove obrazovanja i razvoja,
- povećati obim rada u međunarodnim istraživačkim programima,
- podržavati i forsirati istraživački i ispitivački duh nastavnika i saradnika,
- podržavati i forsirati učešće studenata u naučno-istraživačkom radu kroz cijeli tok studija,
- odgovorno i konstruktivno uticati na promjene u okviru Fakulteta i Univerziteta,
- njegovati kult poštivanja zakonske regulative.